A nejenom v naší třídě, ve všech ročnících se žáci se svými učiteli pustili do sbírání poznatků a našich sovách. O sovách si povídají při českém jazyce, seznamují se s odbornou literaturou, při ICT se učí vyhledávat informace o sovách na internetu. V prvouce se děti seznamují se zákonitostmi živočišné říše, sovy nevyjímaje. A o výtvarné výchově se zapojili do celoškolní soutěže "Portréty našich sov", která byla vyhlášena právě pro letošní jaro a bude vrcholit v polovině května. V polovině května se také uskuteční druhý ročník "Pochodu za sovičkou", ve kterém děti uplatní své znalosti a vědomosti právě o našich sovách. Jak? To se nechte zatím překvapit.
Děti se s velkým odhodláním pustily do zpracovávání referátů o sovách. Zpracovat opravdový referát je pro ně věc nová a nevyzkoušená. Každé z nich si musí nejprve referát "zkusit napsat", poučit se z chyb a nedostatků, aby ten příští byl zase o něco lepší. Není snadné si kvalitní a pravdivé informace pro referát vyhledat a ještě těžší je si vyhledané informace dobře utřídit. Vybrat to podstatné není pro každého samozřejmostí. Pomoc, rada a trpělivost dospělého je tu velmi potřebná. Výsledný dojem z díla jistě podtrhne jeho upravenost. Estetická stránka díla nesmí být opomíjena.
Aby se dětem lépe tvořilo, sepsali jsme si osnovu referátu do několika bodů:
1. Název druhu sovy (i latinský)
2. Výskyt, biotop
3. Popis sovy, vzhled
4. Způsob hnízdění
5. Potrava
6. Zajímavosti
7. Fotografie, kresba
8. Použitá literatura
9. Datum vypracování
10. Podpis autora referátu (jméno, příjmení, třída)
Děti se učí samostatně vyjadřovat, samostatně tvořit věty a logicky je k sobě řadit. Není proto na místě, aby v referátu používaly celé odstavce zkopírované z internetových stránek, které obsahují věty a slova, kterým děti ještě nemohou rozumět. Každá věta v referátu by měla být "jejich".
Velice pěkně se povedl první referát Péťovi:
Sýček obecný (Athene noctua)
Sýček žije v zahradách, v parcích, v sadech a v alejích. Hnízdí ve starých stromech nebo ve zdech starých domů.
Je to malá sova s rozpětím křídel asi 50cm a váží 140g. Má žluté oči a bílé skvrny na hnědých zádech.
Hnízda si nestaví, vajíčka klade na dno dutiny. Samička sedí na 4-5 vejcích 28 dní. Samec jí nosí potravu. Mláďata opouštějí dutinu po 4-5 týdnech.
Živí se drobnými ptáky a hmyzem.
Je to velmi užitečný pták, protože loví škůdce -myši a hraboše.
Doufám, že v závěru našeho "sovího jara" budou naše děti o něco bohatší. Bohatší o zdravý vztah k živým tvorům, jako jsou právě "neviditelné" sovy, ke zvířatům, která tu stále ještě s námi, ale často spíše vedle nás, žijí. Snad právě naše děti jim vytvoří lepší podmínky k životu, než tak dnes činí většina z nás dospělých.
Kulíšek nejmenší - Glaucidium passerinum
je nejmenší evropská sovička. Patří mezi silně ohrožené druhy našich ptáků
Kulíšek se stal velmi oblíbenou sovičkou Adama, proto o něm napsal:
"Kulíšek nejmenší hnízdí v jehličnatých lesích. V Evropě především v horských a podhorských lesích. Sestupuje i níže.
Kulíšek je hnědá sovička, velká asi jako špaček. Má žluté oči, vrch těla hnědý a bílé bříško.
Hnízdí v dutinách stromů, nejčastěji smrků. Snáší čtyři-šest vajec, na kterých sedí samice asi 30 dní.
Kulíšek loví hraboše a jiné drobné hlodavce. Dokáže ulovit i malého ptáka. Vývržky samice uklízí tím, že je vymete ocasem ven z hnízda."
Použitá literatura: Walter Thiede - Poznáváme dravce a sovy
27.dubna 2008
Také Honzíkova nejoblíbenější sova je kulíšek:
"Kulíšek nejmenší se vyskytuje většinou ve smrkových lesích, v horách, ale i v nižších polohách (Třeboňsko).
Je to trpaslíček mezi sovami, je o trochu větší než špaček. Má světle žluté oči.
Od února múžeme slyšet kulíškovo pískání "pji-pji-pji".
Hnízdí od dubna do června. Samička sedí na 4-6 bílých vajíčkách 28 dní. Mláďata opouštějí hnízdo po 25 dnech.
Potravu tvoří drobní savci (myšice, norník rudý), ptáci (sýkory, pěnkavy) a hmyz. Loví i do zásoby a kořist si ukládá jako do spíže v dutinách stromů.
Kulíšek nejmenší je stálou sovou, dělá jen kratší přelety, kolem 50 km."
Literatura: kvarteto Naše sovy - Arnika, Kapesní atlas ptáků - RNDr.M.Bouchner
26.4.2008
Také Pavel si kulíška podrobně nastudoval:
Kulíšek nejmenší je v Čechách rozšířený spíše ostrůvkovitě, hlavně v oblasti jižních a západních Čech. Hnízdí v souvislých lesních porostech ve výškách 400-1200 m.n.m. Hnízdění bylo prokázáno i v chráněné oblasti Labské pískovce, ale i na Náchodsku. Celkový počet se odhaduje na 900-1300 párů.
Kulíšek je naše nejmenší sova, je to silně ohrožený druh. Měří pouhých 16 cm a má rozpětí křídel kolem 40 cm. Základní barva vrchní části těla je tmavě hnědá s výraznými bílými či žlutobílými skvrnami. Na tmavohnědých letkách je světlé skvrnění s příčnými proužky.
Hnízdo je umístěno v dutinách stromů. Hnízdí v dubnu až květnu 1x ročně. Snáší 4-8 bílých vajec.
Jeho potravu tvoří drobní hlodavci, ptáci, občas i hmyz. Někdy si dělá v dutinách zásoby potravy. Zajímavé je, že si troufá ulovit drobné ptáky i za letu. Má na svou velikost silné spáry a loví i kořist větší, než je sám."
Wikipedie - otevřená encyklopedie
26.4.2008
Ani Péťa nezůstal pozadu:
"Kulíšek nejmenší obývá převážně horské jehličnaté nebo smíšené lesy. Hnízdí v dutinách stromů.
Je to naše nejmenší sova. Měří pouze 16 cm. Rozpětí křídel má 34-38 cm. Má světle žluté oči a tmavohnědé peří s bělavými skvrnami.
Hnízdí v dubnu a květnu. Samička sedí na 4-6 vejcích 28 dní. Mláďata opouštějí dutinu po 25 dnech.
Potravu tvoří drobní savci, drobní ptáci a hmyz.
Kulíšek s kořistí velice dobře hospodaří. Loví i do zásoby a kořist si ukládá v dutinách stromů."
Čerpáno z: Naše zvěř, internet.stránky - příroda.cz
25.4.2008
Sýc rousný - Aegolius funereus
je sova horských jehličnatých lesů. U nás se vyskytuje vzácně.
Patří mezi silně ohrožené druhy našich ptáků.
Sovice sněžní - Nyctea scandiaca
u nás vzácně se vyskytující sova
Mezi dětmi oblíbený druh sovy díky Hedvice ve filmu o Harry Potterovi.
Referát od Michalky:
"Sovice sněžní je denní sova. Obývá arktickou tundru střední a západní Evropy, Asie a severní Ameriky. Zimuje ve střední Evropě. V té době vzácně zalétá i k nám.
Sovice sněžní dorůstá délky 51-68 cm, s ocasem dlouhým 19-22 cm a s rozpětím křídel 137-164 cm. Zbarvení samce je čistě bílé, samice má příčně tmavé proužky. Velkou kulatou hlavu zdobí výrazné žluté oči a černý zobák.
Hnízdí pouze v oblastech s největším počtem lumíků. V průběhu dubna až července snese samice 7-9 bílých vajec. Na vejcích sedí samice, samec hnízdo brání a nosí potravu. Mláďata se líhnou po 32-34 dnech, vzletná jsou po 50 dnech a pohlavně dospělí jsou za dva roky.
Sovice sněžní loví ve dne i v noci. Její nejčastější kořist je lumík a polární zajíc. Zajímavé je, že sovice sněžní dokáže ulovit i rybu.
V přírodě se dožila sovice 10 let, v zajetí 28 let."
Sárka velice pečlivě vybrala a sepsala:
"Sovice sněžní je sova velká asi jako výr. Má velkou kulatou hlavu, žluté oči a je bíle zbarvená. Samice má příčně tmavé proužky, samec je bílý nebo málo proužkovaný. Mláďata jsou šedohnědá s černými skvrnami a příčnými proužky. Někdy houká nebo se ozývá "rik rik rik". Je aktivní ve dne.
Hnízdí v arktické tundře, v severní Evropě pouze v zimě. Hnízdí v dubnu až červenci jednou ročně. Hnízdo je prohlubeň na zemi bez vystýlky. Samice snáší 7-9 bílých vajec, na kterých sedí sama po dobu 32-34 dnů. Mláďata poté krmí oba rodiče po dobu asi 60 dnů. Živí se drobnými savci, méně ptáky.
Sovice sněžní je tažný pták. Zimuje v severní Evropě a na hnízdiště v tundře se vrací v lednu a odlétá v říjnu."
27.4. 2008
Martince se referát opět velice vydařil:
"Sovice sněžní žije v otevřených severských tundrách a na okrajích sněhových plání. K nám se jen velice vzácně zatoulá. Je to pouze v zimních měsících, kdy táhne při nedostatku potravy jižněji.
Je to mohutná sova. Je bílá s černohnědými skvrnami. Dospělí samci jsou skoro čistě bílí. Zobák je černý, nohy hustě opeřené, drápy jsou šedočerné. K typickým znakům patří jasně žluté oči.
Hnízdí na skaliskách nebo jen na ploché zemi. Samice snáší vejce do mělkého hnízda nebo do opuštěného hnízda dravců. Na vejcích sedí jen samice a samec ji krmí.
Sovice sněžní loví převážně ve dne. Živí se ptáky a savci, zejména lumíky. Je to tajuplný pták, který sedává na nízké vyhlídce.
Sovice sněžní je druh, který díky oblíbenosti Harryho Pottera a jeho poštovní sovy Hedviky chce mnoho dětí chovat v domácnostech.
Použitá literatura: Atlas zvěře - Karel Jiřík, S.Motl,
Atlas chráněných a ohrožených živočichů - Pavel Pecina
26.4. 2008"
Puštík obecný - Strix aluco
naše nejhojnější sova, jejíž stav není doposud ohrožen.
Ovšem jeho blízký příbuzný puštík bělavý patří mezi kriticky ohrožené druhy našich ptáků.
Víte, v jaké filmové pohádce vystupoval nejznámější puštík Rozárka?
Ano, byly to Tři oříšky pro Popelku!
Kuba velice pěkně vlastnoručně napsal:
"Puštík patří mezi naše nejhojnější sovy. Obývá lesy, parky, žije i v blízkosti člověka, například hnízdí i v budovách.
Váží asi 0,5kg a je asi 40cm dlouhý. Má tmavé oči.
Loví v noci z místa, kde sedí a kořist dokáže najít ve tmě pouze podle zvuku. Potravu tvoří drobní živočichové jako myši, žáby, ale i hmyz. Potravu ohmatává hmatovými pírky, která jsou na zobáku a pařátech. Kořist polyká celou i s chlupy a peřím.
Puštík si nestaví hnízdo, většinou snáší 2-3 vejce do dutin stromů, na půdy nebo v lese na zem. Mláďata se líhnou slepá a rodiče je krmí dva měsíce. Puštík žije v párech po celý život.
Všechny sovy jsou užitečné na polích a v lese chytáním hlodavců, kteří tvoří jejich potravu. Bohužel dost sov zahyne ve tmě při srážce s autem nebo při pojídání otrávených hlodavců. Protože puštík obecný je dosud hojná sova, tak si zaslouží naši ochranu a péči."
Referát od Pavla je naprosto vyčerpávající:
"Puštík žije v celé Evropě kromě severních oblastí, např. jižní Rusko, Kavkaz, černomořské a středomořské části Malé Asie.
Je to sova nenápadná, o něco menší než kalous ušatý (36-43cm). Má mohutnou hlavu a okrouhlý obličej se závojem a hnědočernýma očima. Nohy jsou krátké a opeřené až po prsty, křídla jsou krátká - rozpětí 81-96 cm, široká a zaoblená, ocas krátký. Barva je od šedé přes různé odstíny až po rezavou s tmavým žíháním. Samice jsou o něco větší.
Hnízdí zejména v listnatých, smíšených a jehličnatých lesích. V Česku do 1800 metrů. Hnízdo si buduje ve stromových dutinách, výjimečně v budovách. Samice snáší 1-6 vajec během půlky března.
Aktivní je v noci. Převážně se živí lesními hlodavci (myšice, norník), hmyzožravci (rejsek, krtek). Dále ptáky do velikosti sojky a obojživelníky, občas i větším hmyzem.
Bez váhání napadne i velkou šelmu nebo člověka, když se přiblíží k hnízdu. Své útoky směřuje na hlavu. Neopatrného člověka nahlížejícího do hnízda může připravit o oko i o zrak.
Čerpáno z: Jan Dungel, Karel Hudec - Atlas ptáků České a Slovenské republiky
19.dubna 2008
Velice pěkně popsal puštíka i Adam:
" Je to pravá lesní sova, která žije v listnatých i smíšených lesích. Hnízdí v dutinách stromů, ale i v budkách, na půdách, ve věžích a starých hnízdech dravců.
Puštík je velká sova bez pernatých "oušek". Rozpětí má až 1m, samec je poněkud menší.
Hnízdí velmi brzy, často již v únoru. Snáší 2-6 vajec, na kterých sedí samice asi 30dní. O mláďata pečují rodiče ještě dalších 10 týdnů.
Puštík je obratný lovec, který loví kořist od velikosti střevlíka až po potkana. Myši a hraboši jsou jeho nejoblíbenější potravou.
V České republice hnízdí asi 15 000 párů puštíka obecného.
Literatura: Walther Thiede - Poznáváme dravce a sovy
20.dubna 2008
Zde je Péťův krasopisně sepsaný referát:
" Puštík je naše nejhojnější sova. Celoročně obývá všechny druhy lesů, ale také parky a hřbitovy. Hnízdí v dutinách starých stromů nebo na půdách osamělých stavení. Je to středně velká sova s rozpětím křídel 90-100 cm a váží 300-700 kg. Má tmavé černohnědé oči. Kolem očí má "závoj". Vyskytuje se u nás ve dvou barvách, v zrzavé a šedé. Na křídlech má několik světlých skvrn. Samička je větší než sameček, barvou se neliší. Na hnízdišti se zdržuje po celý rok.
Samička sedí v hnízdě na 4-5 vajíčkách 28-30 dní. Mláďata opouštějí hnízdo po dalších 30 dnech.
Potrava je pestrá. Tvoří ji drobní savci, ptáci, ryby i plazi.
Puštík je velmi útočný a nebezpečný pták. Bez váhání napadne i velkou šelmu nebo člověka, když brání své hnízdo.
Literatura: Naše zvěř, Wikipedie
18.dubna 2008
Kalous ušatý - Asio otus
poměrně hojný, přesto zákonem chráněný druh sovy.
Jeho blízký příbuzný kalous pustovka již patří mezi silně ohrožené druhy našich ptáků.
Letos na jaře (2008) několikrát pozorován v okolí školy (houkání samce, volání samice, tleskání křídly za letu v době námluv, sedící dospělý jedinec)
Jeho existence je ohrožena nedostatkem hnízdních příležitostí. Z naší krajiny rychle ubývají staré doupné stromy.
Referát od Martinky:
" Kalous žije v lesích, hájích, zahradách, parcích a na hřbitovech.
Má ohnivě oranžové oči a nádherné černé i hnědé peří. Víte, proč se tato sova jmenuje kalous ušatý? Protože má na hlavě vztyčená péřová "ouška".
Kalous je u nás patrně nejpočetněji hnízdící sovou. Hnízdo si sám nestaví. Využije starých cizích hnízd. Hnízdí na okrajích lidských obydlí, v rozlehlejších zahradách a parcích. Vajíček mívá 4 až 6. Mláďata se v hnízdě stále vrtí a večer pokřikují.
K obživě mu slouží drobní savci až do velikosti potkana, především hraboš polní. V blízkosti lidských sídel spořádá i vrabce. Kalous ušatý velmi prospívá hubením škodlivých hlodavců.
Je zákonem chráněný. Je užitečný! Nikdy kalouse nehubte!"
Použitá literatura: Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl, Lesní ptáci - Pavel Vašák-Jan Dungel
19.dubna 2008 1*
Referát od Elišky:
"Kalous ušatý se vyskytuje v jehličnatých a smíšených lesích v Severní Americe, Evropě a Asii s výjimkou nejsevernějších oblastí.
Tělo kalouse ušatého je středně velké (35cm). rozpětí křídel je až 100cm, má hmotnost 300g. Má žlutavý závoj kolem velkých oranžových očí, malý černý zobák a na hlavě pírka připomínající "ouška". Barva peří vypadá jako kůra stromů.
Kalous ušatý využívá stará opuštěná hnízda ptáků, která si upraví. Snáší 4-6 vajec, mláďata opouštějí hnízdo po třech týdnech po vylíhnutí.
Kalous ušatý loví hlavně drobné hraboše, ale i potkany, křečky, veverky, žáby, malé ptáky a hmyz. Nejraději má myši a chrousty.
Objeví-li se blízko hnízda s mláďaty nepřítel, samice se ho snaží odlákat tím, že předstírá zranění křídla."
Čerpáno z : net w.příroda.cz
20.4.2008 1*
Referát od Kačenky:
" Kalous ušatý se vyskytuje hlavně v jehličnatých, listnatých nebo smíšených lesích. Může obývat i polní remízy či větší parky.
Kalouse si hodně lidí plete s výrem velkým, protože má také pernatá "ouška". Má ohnivě oranžové oči. Má hodně pestré zbarvení. Je světle žlutohnědý s tmavými skvrnami. Sova dosahuje velikosti hubenějšího puštíka.
Hnízdí většinou ve starých hnízdech po jiných ptácích, málo na zemi nebo v dutině stromu. Samice snáší 4-6 bílých vajec. Sedí na nich 27-28 dní.
Kalous se živí hraboši, drobnými ptáky, obojživelníky a hmyzem. Hodně lidí si myslí, že sovy zabíjejí kořist zobákem, ale sovy zabíjejí drápy. Zobákem jenom trhají.
Zajímavostí u kalouse ušatého (stejně jako u puštíka bělavého) je, že při přemnožení hrabošů může začít hnízdit už brzy na jaře a tím může hnízdit dvakrát do roka."
Použitá literatura: časopis Naše zvěř a Kapesní atlas ptáků
19.4.2008
Výreček malý - Otus scops
Patří mezi našich 35 kriticky ohrožených druhů ptáků.
Vzácně hnízdí na jižní Moravě. Je to sovička tažná.
Výr velký - Bubo bubo
patří k ohroženým druhům
Sova pálená - Tyto alba
silně ohrožený druh
Odstavečky s větami se nám trochu promíchaly. Dokážeš je srovnat do takového pořadí, aby vyprávění o sově pálené mělo hlavu a patu? Pomůže ti osnova referátu.
Sova pálená je silně ohrožený druh.
Je sice rozšířená po celém světě, ale v Evropě a také v České republice je v současnosti velice málo početná. Z některých našich krajů zcela vymizela.
- - - - - - - - - -
Rozborem tohoto vývržku odborníci zjistí, jakou kořist sova ulovila.
- - - - - - - - - -
Obývá otevřenou krajinu, pole, louky a křovinaté porosty.
- - - - - - - - - -
Mláďata v hnízdě jsou celkem hlučná, v noci mohou být slyšet i na větší vzdálenost. Při ohrožení vydávají syčivé zvuky.
- - - - - - - - - -
Je asi 35cm vysoká, velikosti holuba. Na první pohled zaujme srdčitým závojem na obličeji z bílého peří, který není pouze ozdobou, ale pomáhá sově při sluchové orientaci.
- - - - - - - - - -
Hnízdí v dutinách stromů, ve věžích kostelů, na půdách, v hradech, ve starých stodolách, skladech a silech.
- - - - - - - - - -
Nejčastěji loví hraboše, myši, drobné ptáky, hmyz, žáby a někdy uloví i netopýra. Potravu polyká vcelku. Po několika hodinách nestravitelné zbytky (kosti, lebky, chlupy, drápky, krovky brouků) v podobě válečku vyvrhne.
- - - - - - - - - -
Samička snáší 4-7 matně bílých pravidelně kulovitých vajec na dno dutiny, obvykle vždy jedno vajíčko po dvou dnech. V intervalu dvou dnů se potom také z vajíček klubou mláďata. V letech, kdy je hodně hrabošů, může zahnízdit i 2x v roce.
- - - - - - - - - -
Má velké černé oči a světlý zobák. Její končetiny jsou nápadně dlouhé. Má také dlouhá a nádherně vybarvená křídla. Konce per jsou vroubkované, aby její let byl neslyšný. Rozpětí křídel je 80 až 90 centimetrů. Ocas má krátký.
- - - - - - - - - -
Sova pálená má velice vyvinutý sluch. Loví za soumraku, ale i v naprosté tmě je schopna ulovit hraboše pouze podle sluchu. Je také schopna uslyšet svou kořist několik centimetrů pod sněhem.
- - - - - - - - - -
V současnosti se snaží ornitologové ve spolupráci s ochránci přírody a chovnými stanicemi sovy pálené znovu do naší přírody umísťovat.
Sýček obecný - Athene noctua
silně ohrožený druh sovy
Referát od Martinky:
Sýček obecný (Athene noctua)
Sýček se vyskytuje v naší zemi v parcích, sadech, zahradách, lesících a hřbitovech. Hnízdí v dutinách stromů, skal a staveb.
Sýček je čiperná a nevelká (jako kos) kropenatá sovička. Oči má jasně žluté. Hnízdo bývá v dutých stromech, ve štěrbinách zdí, na půdách apod.
Vejce zahřívá samice, mladé krmí oba rodiče. Blízkost svého hnízda sýček prozrazuje častým křikem.
Sýček se živí převážně drobnými hlodavci. Mohou to ale být i brouci, kobylky a drobní obratlovci.
Sýček je aktivní za soumraku a zčásti i ve dne.
Jistě se jen usmějeme nad pověrčivým strachem z houkání sýčka, který prý přivolává smrt.
Máme jej všude chránit, vždyť hnízdí jen jednou do roka a nikde jich není nazbyt.
Použitá literatura: Jaroslav Spirhanz Duriš - Z ptačí říše
Pavel Perina, Alena Čepická - Kapesní atlas živočichů
Karel Jiřík, Stanislav Mottl - Atlas zvěře
30.března 2008
Michalka o sýčkovi vybrala a napsala:
Sýček obecný se vyskytuje od pouští až po zónu severských jehličnatých lesů, ale směrem k severu jeho početnost rychle ubývá. Polopouště, step, kulturní krajina a ovocné sady, často v blízkosti lidských sídel.
Sýček obecný má velkou hlavu s plochým temenem, oválným obličejem a žlutýma očima.
Hnízdí v dutinách, kam samička v dubnu snáší čtyři až šest bílých vajíček. Sýčkové žijí po celý život v párech a na celý život také osídlují svůj revír, v němž hnízdí.
V létě se živí hlavně hmyzem, dále myšmi, které sýček může polknout bez roztrhání. Je to nebojácný pták, který napadne i krysu a lasičku. Je schopen ubránit své hnízdo před kočkou, ale ne před kunou, která samičku sýčka sedící na vejcích usmrtí.
Říká se o něm, že přivolává smrt. Tato legenda vznikla ve středověku. Když byl v dávných dobách někdo nemocný, tak mu u postele hořela svíčka. Její světlo lákalo k oknu noční hmyz a tento hmyz sýček lovil. Proto se často objevoval v blízkosti nemocných i zemřelých. Sýček se často ozýval houkáním, které si lidé překládali jako "pojď" a mysleli si, že sýček volá duše zemřelých. Z tohoto důvodu byl v minulosti často likvidován.
Vědecké jméno sýčka obecného je Athene noctua, což tnamená Athénina sova, sova bohyně moudrosti.
30.března 2008
Kačenka M. se velmi zajímá o přírodu a byla první, která se pustila do psaní o sovách:
Sýčka obecného můžeme počítat mezi ohrožené sovy.
Obývá hospodářská stavení, zahrady, parky, hřbitovy, aleje i drobné lesíky.
Je to malá sova dosahující velikosti hrdličky, která v rozpětí měří kolem 50cm a váží 140g. Hnědý hřbet je poset bílými skvrnami a i bělavá spodní strana je podélně hnědě skvrnitá. Má žluté oči.
V březnu začíná jeho tok, který trvá až do května. V této době se sýček ozývá kvílivým "kúvit-kúvit", jindy vyráží štěkavé "kef-kef", a dokonce dovede vyluzovat naříkavé skřeky připomínající pláč.
Hnízdí jednou do roka. Samice snese 4-5 bílých vajec.
Potravou sýčka jsou myši, drobní obratlovci a hmyz.
O sýčkovi víme, že ho bohyně Athéna (bohyně moudrosti) nosila na rameni.
Kniha - Atlas ptáků
29.března 2008